Autor: Arkadiusz Krześniak

Gospodarka | Komentarze ekspertów

Przyspieszą inwestycje, bezrobocie spadnie

Polska gospodarka weszła w nowy rok, notując 5,1 proc. wzrost w IV kw. 2017 r. I choć w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy nadal ma trwać ożywienie koniunktury, to tempo wzrostu raczej nie będzie już tak spektakularne jak w 2017 r. Długo oczekiwanym pozytywnym trendem w 2018 r. będzie przyspieszenie inwestycji i stopniowe zwiększanie udziału inwestycji prywatnych. Głównym motorem napędowym pozostanie jednak konsumpcja prywatna. Główne ryzyka w 2018 r. to wzrost rynkowych długoterminowych stóp procentowych oraz szybszy powrót inflacji, co będzie głównym ryzykiem dla rynków akcji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Komentarz o decycji RPP o stopach procentowych

krzesniak.arkadiusz.deutsche.bank.polska.01.267x400Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 pb, zmniejszając stopę referencyjną do 1,50%, a stopę lombardową do 2,50%.  Dzisiejsza decyzja Rady o obniżce była głębsza od oczekiwań rynku i prawdopodobnie była spowodowana silniejszym od oczekiwań obniżeniem ścieżki inflacji w nowej projekcji NBP. Oznacza ona, że RPP widzi konieczność silniejszego  zmniejszenia kosztu kredytu, mimo utrzymywania się wzrostu PKB na relatywnie stabilnym poziomie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

RPP dąży do silnego obniżenia rynkowych stóp procentowych, aby zmniejszyć koszt finansowania w gospodarce

deutsche.bank.03.400x118RPP zdecydowała się obniżyć stopę referencyjną o 50 pb, stopę lombardową o 100 pb, pozostawiając stopę depozytową bez zmian w wysokości 1,00%. Fakt, że RPP zdecydowała się obniżyć stopę referenycjną o 50 pb, oznacza, że dąży do silnego obniżenia rynkowych stóp procentowych, aby w istotny sposób zmniejszyć koszt finansowania w gospodarce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

DB Research: Wybory nie wpłyną na zmianę niemieckiej polityki w strefie euro

krzesniak.arkadiusz.01.150xJesienią Angela Merkel już po raz trzeci ubiegać się będzie o stanowisko kanclerza Niemiec. Zasadniczym celem prowadzonej przez Merkel kampanii jest utrzymanie obecnie rządzącej koalicji złożonej z konserwatywnej partii CDU, siostrzanej bawarskiej CSU oraz liberalnej FDP. Najważniejszym kontrkandydatem Angeli Merkel do kanclerskiego stanowiska jest były minister finansów z ramienia socjalistów Peer Steinbrück.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1